Gra X-Wing

Fani Gwiezdnych Wojen na pewno znają grę z tego uniwersum X-Wing, która zyskała ogromną popularność, przede wszystkim z powodu realistycznego podobieństwa do filmów z tej serii.

Gra X-Wing i zasada jej działania

X-Wing jest bardzo interesującą grą. Przede wszystkim gra ta jest przeznaczona tylko dla dwóch graczy, a jedna z osób wciela się w pilotów Imperium, natomiast druga osoba w pilotów Rebelii. Gra X-Wing nie posiada planszy a każdy z graczy swoimi statkami porusza się po dowolnej płaskiej powierzchni na przykład po stole. Każda runda w tej grze jest podzielona na kilka akcji najpierw wykonujemy ruch statku, następnie wykonujemy akcje, później do siebie strzelamy, następnie rzucamy kośćmi ataku, wróg rzuca obronę, odejmujemy jedno od drugiego i otrzymany wynik to obrażenia. W grze tej jest wiele przeróżnych zależności przez co staje się niezwykle trudna w opanowywaniu wszystkich zasad tak aby gra zaczęła przebiegać płynnie. Ale mimo to wciąga swoim klimatem.

Wykonanie gry X-Wing

Wykonanie gry X-wing niestety nie należy do najlepszych, jest przede wszystkim nie trwałe co najbardziej mi przeszkadzało. Wszystkie statki z zestawu podstawowego montuje się za pomocą specjalnych patyczków do podstawki i mimo że są bardzo szczegółowe i piękne to niestety bardzo często lubią się łamać, a do tego w taki beznadziejny sposób że część patyczka zostaje w statku. NA duży minus też zaliczam to, że w grze brakuje kostek, znajdziemy tam po trzy kości ataku i trzy kości obrony, a w grze będziemy potrzebować co najmniej cztery kostki z każdego rodzaju. Kolejnym elementem którego brakuje tej grze to mata do gry która sprawiłaby od razu dużo lepszy efekt niż granie po prostu na stole. Mate można zakupić osobno, tak jak i kości...

Cena zestawu podstwowego X-wing

Cena gry to około 120 zł za które dostajemy w zestawie prawie wszystko co będzie nam potrzebne do gry. Dodatkowe statki można dokupić już od 60 zł do nawet 250 zł.

Podsumowanie

W mojej ocenie holistycznie gra planszowa X-Wing jest dobra. Jednak uważam, że jest w niej również wiele niedociągnięć, głównie od strony wykonania i jakości. Największym plusem tej gry jest przede wszystkim fakt, że w genialny wręcz sposób tworzy klimat jak wyjęty z Gwiezdnych Wojen i daje możliwość poczucia się jak na jednej z z przygód w galaktyce. Szkoda że gra jest skierowana jedynie do dwóch osób co uniemożliwia granie w większym gronie - co osobiście uważam za dużo przyjemniejsze niż w dwie osoby. Podsumowując grę polecam, jednak taka dygresja do producentów, następnym razem skupcie się mocniej na jakości wykonania.

Autor