Star Wars: Armada

Star Wars: Armada to gra strategiczna dla dwóch osób wydana przez wydawnictwo Galaktyka, która spodoba się na pewno wszystkim fanom serii Gwiezdnych Wojen. Polega ona na starciach taktycznych i wymaga od graczy umiejętności myślenia strategicznego i analizowania sytuacji problemowej.

Tak producent wprowadza nas do gry:
"Nastał czas galaktycznej wojny domowej. Imperator coraz mocniej zaciska palce na lokalnych układach gwiezdnych, podczas gdy potężna imperialna flota koncentruje się na zlikwidowaniu prawdziwego zagrożenia: Sojuszu Rebeliantów. Przewyższani liczebnie – a także pod względem uzbrojenia – rebelianci stosują tymczasem taktykę szybkich ataków i błyskawicznych odwrotów. Wykorzystują do nich zbieraninę najróżniejszych jednostek. Znaczące zwycięstwo odniesione nad imperialną flotą mogłoby przywrócić galaktyce wolność… jednak druzgocąca klęska położy kres Rebelii raz na zawsze…"

Na czym polega gra Star Wars: Armada?

Gra Star Wars: Armada opiera się przede wszystkim na rywalizacji, w której każdy z graczy dowodzi flotą statków i eskadr. Celem gry jest zniszczenie jak największej liczby sił przeciwnika przed upływem szóstej rundy. Gra kończy się również w jednym przypadku - czyli gdy wszystkie siły przeciwnika zostaną zniszczone. Każda z sześciu rund gry w Star Wars: Armeda składa się z czterech faz, a mianowicie:

1. Faza rozkazów - na tym etapie gracze przydzielają wskaźniki rozkazów swoim statkom.
2. Faza statków - gracze wykonują ruchy, podczas których przeprowadzają wzajemne ataki oraz poruszają się swoimi statkami.
3. Faza eskadr - gracze przeprowadzają ataki lub poruszają swoje eskadry.
4. Faza statusu - w tej fazie gracze przygotowują wszystkie swoje żetony obrony oraz obracają żeton inicjatywy.

Następnie rozpoczyna się kolejna runda. Gracze kontynuują grę aż do momentu osiągnięcia celu.

Jak wygląda zawartość gry Star Wars: Armada?

W grze Star Wars: Armada znajdziecie przede wszystkim świetnie wykonane modele statków a dokładniej: 1 korwetę CR90, 10 dysków eskadr, 1 fregatę Nebulon-B, 10 suwaków aktywacji, 1 niszczyciel gwiezdny, 3 podstawki statków, 4 eskadry X-Wingów, 6 eskadr myśliwców TIE, 9 kości, 1 linijka, 1 wzornik manewru, 6 dysków rozkazu, karty statków, eskadr, celu, ulepszeń, uszkodzeń i pomocy, 3 wskaźniki prędkości, 6 znaczników przeszkód, 4 znaczniki przygotowania terenu, 99 różnych znaczników i 2 książeczki z zasadami.

Podsumowanie

Gra Star Wars: Armeda jest przeznaczona dla osób w wieku powyżej 14 lat, i myślę że to dość trafione ograniczenie ze względu na duży poziom strategii w tej grze. Wymaga ona też umiejętności stosowania, wymyślania i analizowania taktyki - co jest dość trudne. Rozgrywka trwa 120 minut i uważam, że te dwie godziny to wystarczający czas żeby być z gry usatysfakcjonowanym.

Autor