Star Wars: Rebelia - przyszłość galaktyki jest w Twoich rękach!

Gra planszowa Star Wars: Rebelia w wersji polskiej została wydana przez wydawnictwo Rebelia. Gra pozwala graczom na to aby przeżyli emocjonujące starcie pomiędzy Sojuszem Rebeliantów a Imperium Galaktycznym. Sprawdza również umiejętność naszego myślenia strategicznego, umiejętności taktycznych i logicznego podejścia do problemu.

Takimi słowami do zagrania w tą grę zachęca nas producent:

"Ostatnie szczątki Starej Republiki zniknęły, zaś Imperium wprowadziło w galaktyce rządy strachu. Nowa stacja bojowa, Gwiazda Śmierci, jest dość potężna, by stłumić każdy opór.
Mimo to jest jeszcze nadzieja. Garstka śmiałków postanowiła stawić czoła wrogowi. Ze swojej tajnej bazy rebelianci planują zadać Imperium decydujący cios i przywrócić wolność w galaktyce."

Jak grać w grę Star Wars: Rebelia?

Star Wars Rebelia jest grą asymetryczną,oznacza to, że każdy gracz ma inny cel w grze, ale również jest inny rozkład sił. Imperium musi odnaleźć tajną bazę Rebeliantów a następnie ją zniszczyć. Rebelia natomiast musi doprowadzić do buntu na skalę galaktyczną. Gra trwać może nawet kilka godzin, a zasady są dość skomplikowane w pierwszym odczuciu ale szybko da się je opanować. Gra składa się z kilkunastu tur a każda tura z trzech faz: przydziału (gracz decyduje ile swoich jednostek chce przydzielić do misji a ile zostawić na później), dowodzenia (na tym etapie możemy ujawnić misje, lub przemieścić swoje jednostki) oraz uzupełniania ( w tej fazie gracz zabiera z planszy wszystkich liderów, dobiera karty misji i dobiera kartę sond lub celu). Gra kończy się gdy zostanie zniszczona baza Rebelii, lub znacznik czasu spotka się ze znacznikiem reputacji - czyli Rebelia wywoła bunt.

Co znajdziemy w zestawie podstawowym

W pudełku znajdziemy dwie książeczki z instrukcjami: pierwsza jest z zasadami wprowadzającymi, a druga kompletną księgą zasad, która wyjaśnia szczegóły i zawiera odpowiedzi na najczęstsze pytanie. Kolejnym elementem zestawu jest plansza do gry, oraz dwie plansze dla graczy. Następnie do gry dołączone są karty misji, taktyki i kosmiczne, cele Rebelii rekrutacji bohaterów i son zwiadowczych. Następnie znajdziemy w pudełku kości do gry oraz dość dużą ilość żetonów, oraz znaczniki obrażeń, poparcia, postaci, zniszczonych planet oraz cech specjalnych. I na koniec to co fanów cieszy najbardziej czyli figurki.

Podsumowanie

W ocenie ogólnej gra Star Wars: Rebelia wypada nad wyraz dobrze, ciekawy pomysł z wieloma strategicznymi elementami, a do tego gra potrafi zrobić odpowiedni klimat. Plansza do gry też jest dobrze wykonana - więc czego chcieć więcej?

Autor