Star Wars - Rule the Galaxy

Star Wars Rule the Galaxy to nowy produkt wydawnictwa Trefl a zaprojektowany przez Jarosława Basałygę, którego fabuła oparta jest a jakże na popularnej serii Gwiezdnych Wojen. Star Wars Rule the Galaxy to gra planszowa w którą może grać od 1 do 4 osób od szóstego roku życia, a czas jednej rozgrywki to około 20 minut.

Co zawiera gra planszowa Star Wars Rule the Galaxy?

W pudełku z tą grą znajdziemy składaną na pół planszę, talie kart, kilka żetonów i płytki z wizerunkami naszych wrogów – czyli przede wszystkim szturmowców, oraz oczywiście instrukcję. W pudełku z grą znajdziemy dodatkowo gadżet jakim jest podstawka pod kubek. Jeżeli chodzi o wykonanie wszystko wydaje się być poprawne, nie zachwycające, powiedziałabym, że przeciętne. Ale gra posiada jeden duży minus, który możemy dostrzec już na samym początku w fazie przygotowywania się do gry, a mianowicie w instrukcji autor zapomniał dodać informację odnośnie tego po co nam znaczniki ostrzału - żeby się tego dowiedzieć trzeba odpowiednich informacji poszukać w Internecie.

Jak grać w Rule the Galaxy?

W Rule the Galaxy wcielamy się w żołnierzy gracze wcielają się w członków Ruchu Oporu i naszym zadaniem jest nie nic innego jak powstrzymanie sił Imperium. Co turę gracze przesuwają wszystkie płytki wrogów na planszy o jeden rząd w dół i dokładają na górze nowe. Jeśli graczom uda się zestrzelić wszystkie statki, zliczane są punkty do wygranej (dla gracza który zestrzelił), jednak jeżeli choć jeden statek dojdzie do samego dołu – przegrywają wszyscy. Wrogich statków pozbywamy się za pomocą kart które odpowiadają poszczególnym szturmowcom wroga. Musimy tylko zebrać odpowiednią ilość kart na dany statek.

Podsumowanie

Star Wars Rule the Galaxy jest grą pozornie dość prostą, ale nieco frustrującą ze względu na to że wiele w grze dzieje się w sposób losowy. Jako zalety mogę na pewno powiedzieć, że oczywiście tematyka Gwiezdnych Wojen jest jak najbardziej na plus, zasady gry są dość proste, a rozgrywka szybka. Gra wytwarza jakąś doze emocji i stara się tworzyć klimat, no i jest dość niedroga. Jednak są również wady. Takim głównym minusem jest moim zdaniem przede wszystkim losowość która była dla mnie najbardziej denerwującym elementem gry, kolejną wadą jest niekompletna instrukcja co świadczy o błędzie który nie powinien mieć miejsca u profesjonalistów w projekcie na taką skale. Gra może mego serca nie skradła ani duszy, ale jeśli jesteś fanem lub fanką gwiezdnych wojen to myślę, że w tej cenie warto kupić sobie tą grę, jako ciekawy gadżet i przetestować samemu - może ty będziesz mieć inne odczucia.

Autor