Star Wars Rule the Galaxy

Star Wars Rule the Galaxy to nieduża gra planszowa inspirowana serią Gwiezdnych Wojen, zaprojektowana przez Jarosława Basałyga (aktualnie dyrektor do spraw gier planszowych w wydawnictwie Nasza Księgarnia, oraz jednego z ludzi odpowiedzialnych za rozwój gier planszowych w Polsce). Star Wars Rule the Galaxy zostało wydane przez wydawnictwo Trefl. Tą grę można określić jako lekką, skierowaną do przede młodych ludzi, choć i dorosły będzie miał z tej gry wiele przyjemności. Jest to również gra kooperacyjna. Czyli wszyscy gracze grają przeciwko szturmowcom z gry, a jeśli wygrają to zwycięzce wyłania się poprzez porównanie ilości zdobytych punktów.

Zasady gry Star Wars Rule the Galaxy

Niestety w grze tej brakuje kilku istotnych informacji (w wersji drukowanej), co może okazać się problemem. Instrukcja internetowa na szczęście jest już o nie uzupełniona. Zanim zaczniemy grać musimy przygotować grę - co zajmuje dosłownie chwilę - ułożenie płytek, przetasowanie talii i ułożenie kilku elementów na planszy - to wszystko. Zaczynamy od dobrania 4 płytek szturmowców i ułożenia w pierwszym rzędzie. Każdy gracz zaczyna grę mając jedną kartę ruchu oporu a rozgrywkę toczymy w rundach które kończą się ruchem sił Imperium. W swojej turze każdy gracz dobiera dowolną liczbę kart ze stosu i sam decyduje o momencie zaprzestania dobierania kart. W całej talii są 3 rodzaje kart: karty postaci w 4 kolorach, służące do eliminacji szturmowców, karta jokera zastępująca dowolny kolor karty, oraz karta ostrzału, która powoduje utratę wszystkich zdobytych kart ruchu oporu w danej turze. Gra kończy się na dwie możliwości. Pierwsza, jeżeli graczom uda się pokonać wszystkie oddziały Imperium, to zwycięzcą zostaje osoba z największą liczbą punktów, liczoną poprzez zsumowanie zdobytych płytek oddziałów. A druga możliwość jest taka, że jeśli choć jeden szturmowiec opuści planszę (dojdzie do samego dołu) wszyscy gracze przegrywają.

Rozgrywka w 1-2 osób różni się odrobinę od tej opisanej powyżej (dla 3-4 osób). W tym wariancie wprowadza się dwustronny znacznik czasu, który po turze 1 lub 2 graczy obraca się na drugą stronę: czerwona informuje, że w danej rundzie oddziały nie są przesuwane.

Podsumowanie

Gra Star Wars Rule the Galaxy jest grą lekką, prostą, z nieskomplikowanymi w gruncie rzeczy zasadami. Moim zdaniem skierowana głównie do młodzieży, ale mogą w nią grać już osoby od 6 roku życia. Rozgrywka trwa tylko około 20 minut więc to fajna opcja na spędzenie nadmiaru wolnego czasu. A każdy fan serii Gwiezdne Wojny powinien w taką grę się zaopatrzyć a na pewno wzbogaci jego prywatną biblioteczkę. Polecam.

Autor